Motoryzacja

Ubezpieczenie opon – co obejmuje i ile kosztuje?

Opony to jedyny element samochodu, który ma bezpośredni kontakt z podłożem. Dlatego nie powinno być zaskoczeniem, że specjaliści wielokrotnie podkreślają, iż stan techniczny opon jest bardzo ważny i trzeba o nie należycie dbać. Mimo tego przebita opona może zdarzyć się każdemu. Co w takiej sytuacji zrobić i czy warto zdecydować się na ubezpieczenie opon? Dobrze jest przyjrzeć się nieco bliżej ofertom i zobaczyć, jaki zakres ochrony gwarantują.

Oferta na rynku ubezpieczeń

Warto zauważyć, że assistance opony to nie jest nowa propozycja na rynku ubezpieczeniowym w Polsce. Usługa powoli i skutecznie zyskuje na popularności. Skoro rośnie zainteresowanie, to również coraz więcej firm posiada tę ofertę u siebie. Mając tylko ubezpieczenie OC, nie możemy liczyć na ochronę opon, chyba że dokupimy taką opcję dodatkową. Jeśli ktoś posiada autocasco, powinien także sprawdzić w warunkach umowy ubezpieczeniowej, czy ochrona opon w jego przypadku obowiązuje i w jakim zakresie. Doraźna pomoc związana z oponami jest bowiem dodatkową usługą assistance. W przypadku umowy dodatkowej wszystko jest stosunkowo proste, ponieważ klient dostaje dodatkową ochronę samych opon. To opcja, która jest dość tania i przy zakupie nowego ogumienia do samochodu na pewno warto się na nią zdecydować. 

Jaka będzie ochrona ubezpieczenia opon?

Odpowiedź na pytanie, jak działa ubezpieczenie opon, jest dosyć prosta, gdyż podstawowy zakres ochrony w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam i można tutaj mówić o dwóch podstawowych świadczeniach na rzecz osoby ubezpieczonej. W grę wchodzi wymiana koła z przebitą oponą albo doraźna naprawa zestawem naprawczym na miejscu zdarzenia. Jeśli taka naprawa albo wymiana nie będzie możliwa, to w ramach ubezpieczenia auto będzie transportowane do warsztatu wulkanizacyjnego.

Dla tych, którzy zastanawiają się, co obejmuje ubezpieczenie opon, niewątpliwie istotną informacją będzie to, że niektóre firmy gwarantują nieco szerszy zakres ochrony i mogą również pokrywać koszty naprawy opony, jeśli technologicznie będzie ona możliwa. W zależności od ubezpieczyciela, pokrycie kosztów będzie całkowite lub jedynie częściowe.

Czy warto decydować się na ubezpieczenie opon?

Zakres ochrony w przypadku polisy opon nie będzie więc bardzo szeroki, jednak również koszt takiego ubezpieczenia nie jest duży, bo zaczyna się od 1 zł, a kończy na około 10 złotych za jedną oponę. Roczne ubezpieczenie będzie więc kosztować w granicach 40 złotych, a jedno holowanie samochodu do warsztatu to koszt nawet 500 złotych.

Ubezpieczenie do nowych opon

Na uwagę zasługują również specjalne oferty przygotowywane pod kątem tych osób, które kupują nowe opony. Tutaj przy współpracy producentów i firm ubezpieczeniowych przygotowywane są specjalne oferty, w ramach których ten zakres ochrony jest znacznie szerszy i może nawet oznaczać wymianę uszkodzonej opony na całkowicie nową. Dlatego przy zakupie nowych opon warto na pewno sprawdzić, czy tak szeroko zakrojone ubezpieczenie będzie w danej sytuacji możliwe. Jeśli taka opcja będzie dostępna, to zazwyczaj wysokość składki nie jest bardzo duża, a zakres ochrony jest atrakcyjny.

Możesz również polubić…